Festival Hakkında

Festival Hakkında

Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın düzenlediği 2. Altın Pars Uluslararası Gençlik Kısa Film Festivali'nde dereceye giren yönetmenler ödüllerini Ankara'da düzenlenen törenle aldı.

Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Metin Yılmaz, TRT Genel Müdürü İbrahim Şahin ve ünlü yönetmen Derviş Zaim'in yanı sıra çok sayıda davetli katıldığı ödül töreninde geleceğin sinemacı genç yönetmenler ile sektörün önde gelen isimleri de bir araya geldi.

Bakan Yardımcısı Yılmaz, küçük imkanlarla büyük dünyalar oluşturan genç tiyatrocu ve sinemacıların başarılarını kutlamak için bir araya geldiklerini belirterek, "İnanıyorum ki bu anlamlı proje, ileriki yıllarda Türk sinemasının yeniden doğuşunu simgeleyen bir sembol haline gelecektir" dedi.

Sinemanın tek bir sanat değil, bir çeşit sanatlar bileşimi olduğunu ifade eden Yılmaz, "Sinema yalnız sanat değil, aynı zamanda endüstridir. Bir tek insanın işi değil, birçok kimsenin el birliğiyle çalışmasının ürünüdür. Sinema, bir toplumun tarihinin, geleneklerinin ve kültürünün gelecek nesillere aktarılmasında en önemli araçlardan biridir. Bu sebeple, sinemaya hayat veren senaryo yazarlarına, yönetmenlerine ve oyuncularına büyük görevler düşmektedir" diye konuştu.
Gençlerin hayal güçlerini harekete geçirmelerini sağlamak, sinemaya olan ilgilerini artırmak, genç yönetmenlere, senaristlere, oyunculara destek olmak amacıyla Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak geçen yıl ilk kez düzenledikleri festivalin bu yıl ikincisini gerçekleştirdiklerini vurgulayan Yılmaz, "İlerleyen yıllarda festival kapsamında daha çok kişiye ulaşmayı ve gençleri destekleyeceğimizi belirtmek isterim. Bakanlık olarak sanata ve sinemaya verdiğimiz önemin bir göstergesi de Tematik Gençlik Kampları projemizin bir temasının da sinema olarak belirlenmesidir" ifadelerini kullandı.

"Yerli Kısa Filmler", "Yabancı Kısa Filmler", "Barış Temalı Kısa Filmler" ve "20 Yaş Altı Yerli Amatör Yönetmenlerce Çekilmiş Kısa Filmler" olmak üzere 4 kategoride düzenlenen ve jüri üyeliklerini Ahu Türkpençe, Birol Güven, Deniz Akçay, İrfan Demirkol ve Seçil Büker'in üstlendiği festivale başvuran 234 filmden 60'ı finalde yarıştı.

Altın Pars'a Uzanan Yönetmenler

Yerli Kısa Film Jüri Özel Ödülü'nü, yönetmenliğini Orhan İnce'nin yaptığı "Adem Başaran", Yerli Kısa Film Ödülü'nü, yönetmenliğini Deniz Özden'in yaptığı "Bir Maç Günlüğü", Yabancı Kısa Film Jüri Özel Ödülü'nü, yönetmenliğini Abtin Salimi Tari'nin yaptığı "Vision Of Pouncing In The Plains", Yabancı Kısa Film Ödülü'nü, yönetmenliğini Jan Gerrit Seyler'in yaptığı "Der Philatelist", Barış Temalı Kısa Film Jüri Özel Ödülü'nü, yönetmenliğini Emad Hoseini'nin yaptığı "Tehran Khani Abad 1987", Barış Temalı Kısa Film Ödülü'nü, yönetmenliğini Nazif Coşkun'un yaptığı "Welat", 20 Yaş Altı Yerli Amatör Yönetmenlerce Çekilmiş Kısa Film Jüri Özel Ödülü'nü, yönetmenliğini Zilan Eşiyok'un yaptığı "Necati", 20 Yaş Altı Yerli Amatör Yönetmenlerce Çekilmiş Kısa Film Ödülü'nü ise yönetmenliğini Ulaş Beşoklar'ın yaptığı "Az kaldı" adlı filmler kazandı.